10 wrz 2016

Disney po latach - Mała Syrenka, Herkules, Wielka Szóstka.Bajki Disney'a towarzyszą większości dzieci na całym świecie. Na początku nie widzimy ich przekazu, ale kiedy jesteśmy starsi zaczynamy go dostrzegać.  Nie jest więc dziwne to, że o bajkach Disney'a mówi się "Bajki dla całej rodziny". Wprowadzają nas w niesamowity nastrój i rozwijają wyobraźnię.The Walt Disney Company tworzy filmy animowane i aktorskie od 1923 roku. Jestem pewna, że każdy z nas chociaż raz w życiu oglądał którąś z nich. Są to klasyki, których nie da się nie znać. Kiedy ja byłam malutka oglądałam je na kasetach po kilkadziesiąt razy (teraz robię to jeszcze częściej). Nie jestem w stanie opisać mojego stanu kiedy zepsuł się nam odtwarzacz. Pamiętam, że nienawidziłam kiedyś "Pięknej i Bestii" - nie wiem co było ze mną nie tak. Teraz właściwie chłonę wszystkie po kolei. W szczególności te starsze produkcje, chociaż "Zaplątani" (2010 rok), "Kraina Lodu" (2013 rok) czy moja ukochana "Wielka Szóstka" (2014 rok) nie są dużo gorsze. Zdecydowanie cenię wszystkie filmy tej wytwórni za muzykę. "Na morza dnie", "Hakuna Matata", "Kolorowy Wiatr", "Ani Słowa" czy "Krąg Życia" - mogłabym ich słuchać godzinami, a to tylko malutka część wszystkich utworów na mojej playliście.

Przejdźmy do sedna dzisiejszego postu. Przygotowałam serię składającą się z 6 części. W każdej opiszę przekaz pięciu filmów animowanych wyżej wspomnianego studia. Mam nadzieję, że to się jakoś przyjmie.
1."Mała Syrenka" - 1989 rok


Szesnastoletnia syrenka Ariel, najmłodsza z 7 córek Trytona − króla mórz i oceanów − była zaciekawiona światem ponad powierzchnią wody. Przez to popadła w konflikt z ojcem. Pomimo jego zakazu wypływania na powierzchnię, nie posłuchała go i uratowała przez to ziemskiego księcia o imieniu Eryk z katastrofy jego statku, który poszedł na dno. Mężczyzna obudził się i zdołał ją zobaczyć, ale jego pies ją przepłoszył.Od tego czasu zakochał się w nieznajomej. Tymczasem uczucie Ariel do księcia wykorzystała otyła pół kobieta, pół kałamarnica o imieniu Urszula, żywiąca głęboką urazę do Trytona za wygnanie z pałacu. Gdy Tryton zniszczył kolekcję pamiątek córki z jej wizyt ponad wodą, Urszula zaoferowała Ariel prostą umowę: da jej nogi za jej głos. Jeśli Eryk pocałował by ją w ciągu trzech dni od zawarcia układu, została by człowiekiem na zawsze a w innym przypadku, Ariel należała by do niej. Mała syrenka zgodziła się i − wiedząc, że przez to mogłaby już nie zobaczyć rodziny − podpisała umowę. Krab Sebastian, nadworny sługa Trytona, rozumiał niebezpieczeństwo wiszące nad dziewczyną. Dlatego starał się stworzyć atmosferę sprzyjającą pocałunkowi. Urszula widząc niebezpieczeństwo, zmieniła się w kobietę o imieniu Vanessa. Miała też na szyi muszlę w której był głos Ariel a sama mogła się nim posługiwać. Eryk zaplanował ślub z Vanessą, ale przyjaciele Ariel − mewa Blagier i rybka Florek, wraz z morskimi przyjaciółmi, nie dopuścili do ślubu. Vanessa utraciła muszlę a głos Ariel wrócił do właścicielki, ale było już za późno. Vanessa zmieniła się w Urszulę i ta porwała Ariel, u której pojawił się ponownie ogon. Tryton, poinformowany przez kraba, przybył na miejsce by nie dopuścić do realizacji kontraktu, który okazał się nie do złamania. Urszula zgodziła się wymienić jego córkę na niego, po czym ojciec podpisał umowę, stając się karłowatym tworem wiedźmy. Tymczasem Eryk ruszył na ratunek Ariel a Urszula − szturchnięta przez syrenkę − przez przypadek zabiła trójzębem swych pomocników. To ją tak rozwścieczyło, że za pomocą trójzębu i z koroną Trytona na skroniach, powiększyła się do olbrzymich rozmiarów. Rozdzieliła ukochanych i wywołała wir wodny, który podniósł z dna morza statek księcia z ostrą belą na dziobie. Gdy Urszula strzelała z berła do Ariel, Eryk wspiął się na pływający obiekt i skierował go w kierunku serca władczyni mórz, zanim ta zadała ostateczny cios syrence. Śmierć morskiej wiedźmy odmieniła wszystkie poprzednie ofiary jej układów. Tryton dostrzegł, że uczucie jego córki do człowieka jest prawdziwe i sam podarował jej nogi. Krótko potem para wzięła ślub a król mórz i oceanów pobłogosławił młodej parze.

(źródło: Wikipedia)
Brzmi trochę banalnie i przewidywalnie, czyż nie?

Otóż, "Mała Syrenka" uczy, że dążenie do swoich celów jest ważne, ale nie za wszelką cenę. Trzeba szukać innych wyjść. To, że nam się wydaje, że robimy słusznie wcale nie znaczy, że tak jest. Pokazuje, że stereotypy są beznadziejne. Według ojca Ariel, ludzie byli bezdusznymi potworami. Później okazało się, że człowiek został jego zięciem. Ah, ta ironia losu.. No i oczywiście coś bez czego większość bajek Disney'a by nie istniała. Miłość pokona zło. Nie chodzi koniecznie o miłość damsko-męską. Miłość ojca do córki, czy do ojczyzny.


Tak w ramach ciekawostki - mój ulubiony cytat:
-Jesteś pewien?
-Tak! Czy ja się kiedy mylę? Znaczy... W ważnych sprawach?
                                                                                    ~Ariel i Blagier

Film można obejrzeć tutaj.


2."Mała Syrenka : Powrót do morza" - 2000 rokZaraz na początku filmu spotykamy Ariel z jej małą córką na statku. Ariel chce pokazać niemowlęciu wodny świat, tak jej bliski. Na jej spotkanie wypływają wszyscy starzy znajomi, lecz, niestety, także wrogowie: Morgana – młodsza siostra Urszuli, która podstępem chce zdobyć trójząb i jej sługa Ogryzek - gigantyczny żarłacz tygrysi. Na szczęście nie udaje jej się to, ale zanim ktokolwiek zdążył zareagować, znika poprzysięgając zemstę na Królewskiej Rodzinie. Ariel postanawia, że ani ona, ani jej córka Melodia, nie mogą wejść do wody, dopóki Morgana będzie na wolności i każe wybudować mur oddzielający zamek od morza. Król Tryton odchodzi, ale każe krabowi Sebastianowi pilnować Melodii. Mija 12 lat. Melodia wyrosła na młodą dziewczynę, która nade wszystko kocha ocean. Jak można się domyślić, znajduje tajne wyjście z zamku do oceanu i znajduje w wodzie naszyjnik z jej imieniem. Po niezbyt udanym przyjęciu otwiera go i widzi podwodny świat – Atlantykę i syreny. Jako że w domu nie może się niczego dowiedzieć, ucieka łódką w morze. Trafia do kryjówki Morgany, która przemienia dziewczynkę w syrenkę, ale mówi, że eliksir nie będzie działał wiecznie. Jedyny sposób, by dziewczyna mogła zatrzymać ogon, to zdobycie trójzęba. W tym samym czasie Ariel także wróciła do postaci syreny i przyłączyła się do podwodnych poszukiwań Melodii. W końcu Melodia przy pomocy Chlupa i Chlapa (morsa i pingwina) wykradła trójząb i wróciła do Morgany. Jednak Ariel zjawiła się tam na czas. Zauważyła płaszczki, które śledziły Melodię i rozpoznała w nich sprzymierzeńców Morgany. Ariel prosi córkę, by oddała jej trójząb, ale Melodia, rozgoryczona tym, że matka ukrywała przed nią tak ważną rzecz, oddaje go Morganie i prawie w tym samym momencie zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki błąd popełniła. Morgana zamyka ją w lodowej grocie a sama wyrusza na spotkanie króla Trytona. W tym samym czasie eliksir Morgany przestaje działać i Melodia zmienia się z powrotem w dziewczynkę. Kiedy zaczyna już jej brakować tlenu, z pomocą przychodzą Chlup i Chlap. Ratują dziewczynę, która następnie odbiera Morganie trójząb i oddaje go królowi Trytonowi. Morgana zostaje zamrożona i zepchnięta w morskie głębiny, mur oddzielający zamek od morza - usunięty, a świat wody i lądu znowu może żyć w zgodzie.

(Źródło : Wikipedia)

Postawa Ariel w tym filmie pokazuje na pewno, że to co robimy z troski o innych nie zawsze jest dla nich dobre oraz to, że kłamstwo ma krótkie nogi. Lepsza jest gorzka prawda niż słodkie kłamstwo. Nie można też chronić kogoś przed nim samym. Bo w sumie to usiłowała zrobić Ariel. Chroniła Melodię przed poznaniem podwodnego świata, a jak powiedziała pod koniec filmu, on był jej częścią.


Ulubiony cytat:

Zdobędę trójząb, pomszczę moją nieszczęsną siostrzyczkę - Urszulę i zawładnę na zawsze oceanem! A nawet nie ma dziesiątej, całkiem niezły poranek.
                                                                                                  ~Morgana


Film można obejrzeć tutaj.


3."Mała Syrenka : Dzieciństwo Ariel" - 2008 rok


Król Tryton i jego żona, Atena, rządzą podwodnym królestwem - Atlantyką. Mają siedem córek, a Ariel jest najmłodsza. Codziennie wychodzą na lagunę nad wodą, gdzie grają muzykę. Tryton pewnego dnia daje jej pozytywkę. Nagle nadpływa statek piratów. Wszyscy uciekają, z wyjątkiem Ateny, która zamiast siebie, ratuje pozytywkę i tym samym zostaje przygnieciona do skały przez statek. Zrozpaczony po śmierci żony, Tryton wyrzuca pozytywkę jak najdalej i zakazuje muzyki w całym królestwie.Dziesięć lat później Ariel i jej rodzina dalej żyją w żałobie. Opiekunami Ariel i jej sióstr są Marina i jej asystent, Beniamin. Marina jednak nienawidzi dziewcząt i pragnie żyć w aktach Trytona, pracy obecnie wykonywanej przez kraba Sebastiana. Codziennie wszyscy wychodzili na poranny spacer. Ariel pewnego dnia spotyka Florka - młodą rybkę, którą wieczorem śledzi do tajnego, podziemnego klubu. Słysząc muzykę, Ariel jest szczęśliwa, ale wkrótce zostaje zdemaskowana. Cały zespół przestaje grać i się ukrywa, bojąc się, że księżniczka poskarży się królowi. Ariel śpiewa piosenkę wyrażając swą miłość do muzyki i pamięć o matce, i ostatecznie przystępuje do klubu. Kiedy Arielka się budzi następnego dnia, siostry pytają ją, dokąd zniknęła. Wyjaśnia im, gdzie była i wieczorem razem udają się do klubu, żeby się bawić. Ich obecność zostaje odkryta przez Marinę, która idzie na skargę do Trytona. Cały zespół zostaje zamknięty w lochu, a król zasypuje główne wejście. Po powrocie do domu król zakazuje córkom opuszczać pałac. Ariel pyta, dlaczego muzyka jest zakazana. Ojciec odmawia odpowiedzi i mówi, że nie chce słyszeć muzyki w królestwie. Ariel odpowiada, że matka nie pozwoliłaby na to, żeby muzyka była zakazana. Ariel i jej siostry są zasmucone. Ariel natomiast uwalnia Sebastiana i zespół muzyczny, i wszyscy razem uciekają z Atlantyki. Sebastian zabiera ich na odludne miejsce, gdzie Ariel znajduje starą pozytywkę Ateny. Ariel i Sebastian zabierają pozytywkę i decydują się wrócić do domu. W drodze powrotnej spotykają Marinę i jej sprzymierzeńców - węgorze elektryczne. Marina chce ich zatrzymać. Ostatecznie pokonana przez Sebastiana Marina spada w kierunku Sebastiana, a Ariel popycha ją. Od śmierci ostatecznie wybawił ich Tryton. Ariel traci przytomność i zostaje ocucona przez króla. W finale Tryton przywraca muzykę w Atlantyce i wybiera Sebastiana jako nadwornego dyrygenta, a Marina i Beniamin trafiają do lochu.

(Źródło : Wikipedia)


Z ostatniej części serii o przygodach o przygodach Małej Syrenki dowiadujemy się, że nie można żyć przeszłością. Utrata bliskich boli, ale nie można popadać w paranoję i podejmować nieprzemyślanych decyzji. Niestety bardzo łątwo jest coś takiego napisać, gorzej z wcieleniem tego w życie. Znam wiele osób, które po utracie bliskich im osób popadły w paranoję i same sobie uprzykrzały życie. Jest to naprawdę wyniszczające dla tych osób i dla ich otoczenia. Nie warto zamykać się na czyjąś pomoc i iść w zaparte, że "Najlepiej poradzę sobie sam/a".Film można obejrzeć tutaj.


4."Herkules" - 1997 rok


Film rozpoczyna się wkrótce po narodzinach Herkulesa, (...). Jego obecność nie sprzyja jednak Hadesowi, bratu Zeusa, władcy podziemi, który spiskuje w celu przejęcia władzy (...).  Został jednak ostrzeżony przez Mojry, że jeżeli Herkules będzie obecny, to plan się nie powiedzie. Hades wysyła więc swoje sługi – impy Bóla i Panika – aby porwały i rozprawiły się z Herkulesem. Udaje im się to jedynie częściowo – (...) Herkules zachował nadludzką siłę. (...) Herkulesa przygarnęło dwoje rolników – Amfitrion i Alkmena. (...) Herkules postanawia odwiedzić Świątynię Zeusa w Olimpii. Tam jego prawdziwy ojciec wciela się w swój posąg i wyjawia mu jego pochodzenie. Mówi mu także, że aby odzyskać swój status nieśmiertelnego i wrócić na Olimp Herkules musi dowieść, że jest tego godzien. Wysyła go (razem z Pegazem, jego dawnym przyjacielem z dzieciństwa) do Filokteta, podstarzałego satyra, który był trenerem wielu herosów (...). Fil po pewnych oporach (...) decyduje się wyszkolić Herkulesa. Po ukończeniu wymagającego treningu Herkules rusza do Teb, aby zyskać tam sławę herosa. Po drodze ratuje piękną Megarę z rąk centaura Nessosa, zakochując się w niej. (...) Herkules zostaje bohaterem – i celebrytą – Teb. Mimo to okazuje się, że to za mało, aby móc odzyskać nieśmiertelność. Megarze, która została wysłana przez Hadesa, aby znaleźć słabość Herkulesa, udaje się jedynie zakochać w herosie. Odkrywszy, że syn Zeusa żywi do niej podobne uczucia, Hades wymusza na nim układ – ten za jej bezpieczeństwo wyzbędzie się swojej mocy na jeden dzień. (...) Zeus, tak jak i reszta bogów, zostaje skrępowany przez tytanów, a Herkules, pozbawiony swojej mocy, nie ma odwagi stanąć przeciwko cyklopowi. Jednak Megara przekonuje Filokteta, aby zachęcił herosa do walki. Udaje mu się pokonać cyklopa dzięki sprytowi, jednak pod sam koniec walki Megara zostaje ciężko ranna, ratując Herkulesa przed spadającą kolumną. Ponieważ ranienie Megary stanowiło złamanie układu Hadesa z Herkulesem, ten ostatni odzyskuje swoją nadludzką moc. Natychmiast, wraz z Pegazem, rusza i pokonuje tytanów. Nie udaje się mu jednak uratować Megary, która umiera w wyniku ran. Herkules rusza więc do krainy umarłych, gdzie zmusza Hadesa do oddania mu duszy swojej ukochanej. Ten zgadza się – pod warunkiem, że sam ją wydostanie ze Styksu – rzeki, w której płyną wszystkie dusze. Gdy Herkules wskakuje do niej, okazuje się, że to ostatnia z pułapek Hadesa - rzeka wysysa ze śmiertelnego Herkulesa życie, postarzając go. W momencie jednak, gdy Mojry chcą przeciąć nić jego żywota, jego poświęcenie okazuje się być ostatecznym czynem, który przywraca mu nieśmiertelność. Herkules wynosi ducha Megary ze Styksu, po czym wrzuca do niego Hadesa, który, mimo nieśmiertelności, zostaje wciągnięty w jego najgłębsze czeluście przez mściwe dusze. Po połączeniu duszy Megary z jej ciałem zostaje ona przywrócona do życia. Herkules, mimo możliwości wstąpienia na Olimp, decyduje się pozostać na ziemi z ukochaną. W uznaniu jego zasług Zeus umieszcza jego podobiznę na nieboskłonie – dokładnie tak, jak marzył o tym Fil.

 (Źródło: Wikipedia)


Herkules uczy, że miarą prawdziwego bohaterstwa nie jest siła mięśni, a siła serca (co z resztą na samym końcu powiedział Zeus do Herkulesa). Co z tego, że ktoś ma pięknie wyrzeźbione ręce jeżeli jest okropny dla innych? Myślę, że każdy z nas zna wiele takich osób... A ile znamy osób które wyglądają gorzej od innych? Są grubsze lub zbyt chude?  Takie osoby mogą mieć wielkie serce. Oczywiście nie twórzmy stereotypów - ktoś może wyglądać jak model i mieć dobre serce - jedno nie wyklucza drugiego. Najprościej mówiąc chodzi o to, żeby być dobrym dla innych i im pomagać, być gotowym do poświęceń.

Film można obejrzeć tutaj.


5. "Wielka Szóstka" - 2014 rok


Czternastoletni Hiro Hamada, fascynat robotyki, mieszka wraz z bratem Tadashim, ciocią Kass i kotem Moherem w San Fransokyo nad kawiarnią. Hiro uczestniczy w walkach robotów, a jego brat w tamtejszym Instytucie Technologii i pracuje nad stworzeniem Baymaxa – robota, mającego pomagać potrzebującym. Pewnego dnia na terenie budynku dochodzi do pożaru, w którym Tadashi ginie. Hiro wraz z Baymaxem wpadają na trop tajemniczego mężczyzny, który jak się wkrótce okazuje, ma niszczycielskie zapędy.

(Źródło : Wikipedia)


Wielka Szóstka pokazuje, że strata bliskich boli i czasem ten ból jest nie do zniesienia. A co jeżeli ktoś nam bliski ginie przez kogoś? Budzi się żądza zemsty, tak samo jak u głównego bohatera filmu. Nie jest łatwo sobie z tym poradzić, zwłaszcza jeżeli nikogo przy nas nie ma. Jeżeli mamy osoby, które nas wspierają - jest nam zdecydowanie łatwiej. W filmie jest to przepięknie pokazane, polecam obejrzeć. Ja go uwielbiam.


Jeżeli chodzi o moje ulubione cytaty z tej bajki to jest ich kilka, m.in:

-Tadashi jest tutaj.
-Nie! Wszyscy powtarzają, że wcale nie odszedł. Że zostanie w pamięci. A mnie boli. 
~Baymax&Hiro
***

Młody, gdyby nagle wyskoczył dżin i chciałby mi dać jedną super moc, jak nic wybrałbym przenikanie przez monitory żeby Cie wytarmosić.
~Fred


Film można obejrzeć tutaj.


***


Na tym dzisiaj kończymy, mam nadzieję, że ktokolwiek to przeczyta i mu się spodoba. ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz